Miasto i Gmina Sanniki położone jest w centrum Polski, w zachodniej części województwa mazowieckiego, pomiędzy Pojezierzem Gostynińskim, Równiną Kutnowską, Puszczą Kampinoską i doliną Wisły. Odległość gminy od Warszawy wynosi 84 km, natomiast od Łodzi 90 km. Powierzchnia gminy zajmuje obszar 94,59 km2 i zamieszkuje ją ok. 6600 osób. 87,8 % powierzchni gminy stanowią użytki rolne, 5,6 % lasy (dane GUS, 2008 r.) Gminę przecina droga wojewódzka 577 łącząca Sochaczew z Łąckiem. Z Sannik biegną również drogi wojewódzkie nr 584 i nr 583 do Łowicza i Żychlina.
Mapa Gminy Sanniki - zobacz
Herb i flaga gminy
Miejscowość Sanniki zamieszkuje ponad 2200 mieszkańców. Nazwa miejscowości pochodzi od wyrobu sań. W okresie średniowiecza Sanniki były bowiem jedną z osad służebnych książąt płockich, której mieszkańcy tzw. „sannicy” specjalizowali się w produkcji drewnianych sań.
Sanniki są bardzo ciekawym regionem etnograficznym Mazowsza. Znane są w kraju i za granicą. Gmina bogata historią i tradycją. Zachowały się tu żywe tradycje dawnej sztuki ludowej, zwanej sannicką od głównego ośrodka tkactwa i wycinankarstwa, mieszczącego się w Sannikach.
Największym atutem Sannik jest Zespół Pałacowo - Parkowy im. Fryderyka Chopina. 18-letni Fryderyk przebywał w Sannikach „dla poratowania zdrowia” latem 1828 r. jako gość ziemiańskiej rodziny Pruszaków - serdecznych przyjaciół rodziców F. Chopina. Od 1981 r. w Sannikach odbywają się koncerty chopinowskie połączone z recytacją pięknej poezji polskiej. W lutym i w październiku koncerty organizowane są w niedziele najbliższe dacie urodzin i śmierci F. Chopina, natomiast w pozostałe miesiące - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Goście przyjeżdżający na niedzielne koncerty mogą
podziwiać park krajobrazowy rozciągający się wokół pałacu. Znajdują się w nim piękne aleje grabowe i kasztanowe, okazy wiązów piramidalnych. Rośnie tu także miłorząb i platan. Przed pałacem, w pięknym parku krajobrazowym stoi pomnik Chopina.
Magnesem przyciągającym miłośników folkloru i sztuki ludowej zachodniego Mazowsza są coroczne od 1969 r. „Niedziele Sannickie”. W programie „Niedziel Sannickich” znajdują się kiermasze sztuki ludowej, książek, wystawy rzeźby i malarstwa, koncerty zespołów folklorystycznych, koncerty i spotkania z artystami oraz imprezy sportowo-rekreacyjne. Atrakcją „Niedziel” są również występy Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki” oraz zespołów z kraju i z zagranicy.
Region sannicki ma odrębny strój ludowy i sztukę ludową. Tradycje te są wciąż pielęgnowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki” oraz Kapelę ludową istniejące od 1952 r. Repertuar sannickiego zespołu został oparty na dawnych pieśniach i tańcach ludowych sannickiego regionu. W ponad 50 letniej
historii Zespół koncertował w ponad stu miastach, miasteczkach i wsiach w kraju, gdzie zdobył wiele nagród. Odwiedzał wielokrotnie Holandię, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Austrię i Lichtenstein, z którymi nawiązał przyjaźnie, trwające już wiele lat. Do szczególnych osiągnięć Zespołu należy zaliczyć m. in.: prezentacje sannickiego folkloru podczas Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju i w Warszawie, prezentowanie Polski podczas Dni Polskich w Ingelheim nad Renem oraz uczestnictwo w obchodach 300-lecia Odsieczy Wiedeńskiej w Wiedniu.
Ogromną rolę w aktywizacji życia kulturalnego gminy odgrywa działający od 1973 r. Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach. Jego zadaniem jest kultywowanie sztuki ludowej, regionalnego folkloru, a także promocja gminy. GOK organizuje wieczory narodowe, „Spotkania z folklorem”, wystawy, wernisaże, plenery malarskie, spotkania z aktorami, znanymi podróżnikami, pisarzami i różnego rodzaju kiermasze. W Gminnym Ośrodku Kultury są do nabycia wyroby sztuki ludowej miejscowych twórczyń, kasety i płyty CD Kapeli, widokówki.
W regionie sannickim występują trzy rodzaje wycinanek: „klapok”, „ptaki”, „wesela”. Techniką wycinankarską wykonywano firanki papierowe, chałupy zdobiły bibułowe bukiety i pająki, które wisiały u sufitu, a łóżka okrywały tzw. „odziewajki”. Obecnie tradycja robienia wycinanek kontynuowana jest przez miejscowe twórczynie ludowe. Charakterystycznym elementem sztuki sannickiej są pasiaki - kolorowe tkaniny używane w stroju kobiecym oraz jako makatki ścienne lub kapy do przykrywania łóżek.
Wśród zabytków warto zobaczyć XIX-wieczny piękny neoklasycystyczny Kościół pw. Świętej Trójcy w Sannikach, a także oryginalny klasycystyczny Kościół w Osmolinie z końca XVIII wieku. Przy kościołach na cmentarzach grzebalnych znajdują się kwatery żołnierzy polskich poległych podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. oraz nagrobki z XIX w. przyciągające uwagę.
Gmina Sanniki utrzymuje bardzo ożywione kontakty z zagranicą z Chalonnes nad Loarą we Francji, gminą Horst w Niemczech oraz Reimerswaal w Holandii.
Amatorów produktów ekologicznych zapraszają posiadające właściwe certyfikaty żywności gospodarstwa ekologiczne w Staropolu, Szkaradzie, Sielcach i Osmolinie.
Rolnicy Gminy Sanniki uprawiają dużo truskawek, zboża i ziemniaków. Produkty rolne charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Można nabyć w miejscowych sklepach smaczne wyroby mleczarskie z miejscowej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej.
Dla turystów chcących wypocząć na łonie natury czekają miejsca dobrze przygotowane w gospodarstwach agroturystycznych na terenie gminy. W sierpniu 2004 r. Gmina Sanniki zdobyła I miejsce w plebiscycie gmin zorganizowanym przez „Radio dla Ciebie”. Mieszkańcy gminy są bardzo życzliwi i gościnni, a urzędnicy przyjaźni i serdeczni. Odwiedzający Sanniki mówią, że to Gmina z Sercem.
Z dniem 1 stycznia 2018 r. Sanniki nabyły prawa miejskie.